Jak zostać matematykiem?


9A03BF1F-094B-4A5D-B278-B7D21E809A87

Na pewno wielu z Was zadaje sobie pytanie o czym będzie kolejny wpis. Otóż dziś chciałam Wam opowiedzieć jak zostać matematykiem lub studentem matematyki, co prawie na jedno wychodzi, a prawie nie oznacza na pewno.

Zawsze zastanawiałam się jak zostać kimś? Czy chciałam być sławna? Czy chciałam być bogata? Te myśli kiedyś nieustannie nie dawały mi spokoju. Jednak, czy to rzeczywiście w dobie dzisiejszego świata jest najważniejsze?Czy to nie zdrowie powinno być najważniejsze? Bez niego nic nie możemy uczynić na tej kruchej Ziemi. A jednak w poszukiwaniu własnej osobowości zaczęłam odkrywać swoje talenty. Pamiętam jak w pierwszej klasie szkoły podstawowej zaczęłam chodzić na dodatkowe zajęcia muzyczne i plastyczne. Czasem zastanawiam się czy dobrze zaczęłam swoją drogę. Wszak mogłam od razu przystąpić do kółka matematycznego, ale to wtedy nie było w mojej głowie. Przekonana o własnych zdolnościach artystycznych brnęłam tą ścieżką, rozwijając po drodze swoją nieposkromioną ciekawość świata. Całe niemal szkolne życie spędziłam w przekonaniu, że jestem raczej humanistą, aniżeli ścisłowcem, co było acz dziwne swego rodzaju zważywszy na fakt jakie studia w późniejszym czasie podjęłam. Czy myślicie, że poszłam do liceum ogólnokształcącego?

Otóż nie. Podjęłam naukę w Technikum Leśnym. Nadal nie byłam zdecydowana co do swojej ścieżki kariery. Dopiero na tym etapie poznałam niezwykle miłą nauczycielkę matematyki, która udzieliła mi prywatnych lekcji i dostrzegła we mnie coś czego ja nie umiałam znaleźć w sobie przez tyle dobrych lat. Zrekrutowałam się na matematykę i po dziś dzień jestem szczęśliwą studentką matematyki.

Morałem tej jakże krótkiej historii może być fakt, że nie warto się zniechęcać w poszukiwaniu własnej pasji. Trzeba nieustannie drążyć temat i odkrywać zatajone zakątki naszej osobowości. Czy gdybym mogła cofałabym czas? Z perspektywy czasu, myślę, że nie. Choć lat, które niejako straciłam jest wiele.

Na pewno dziś mogłabym się z Wami podzielić wiedzą jak uczyć się matematyki, żeby ją zrozumieć?

1.Czytać definicje i twierdzenia ze zrozumieniem.

I nie mam tu na myśli uczenia ich się na pamięć. Każde słowo, każda idea powinna była być przez Was przyswojona, dokładnie jak to się mówi „przetrawiona”, użyta w przykładzie i zadaniach. Wtedy Należycie teorie zostaną przyswojone i na każdym etapie będą mogły być odtworzone.

2.Pytać.

Ktoś kiedyś powiedział kto pyta nie błądzi, i rzeczywiście w matematyce warto zadawać sobie wiele pytań: Od zwykłego: Dlaczego? do W jaki sposób? Im więcej pytań tym więcej odpowiedzi i nowych dróg rozwiązań jest w stanie się zrodzić w naszym umyśle.

3.Poszerzać wiedzę.

Ciekawość jest początkiem każdego matematyka. Prowadzi ona do nieodpartych idei, poruszających świat. Dlatego powinniśmy ją pielęgnować i nieustannie rozwijać, czytając książki nie tylko matematyczne, ale także popularnonaukowe.

4. Rozwijać swoją pamięć logiczną.

Tu mogę polecić standardowo takie gry jak: szachy, sudoku czy warcaby. Świetnie sprawdzą się jako rozrywka i rozgrzewka przed kolejną porcją matematycznych wrażeń.

5.Organizacja.

Ten punkt niejako Was może zdziwić, ale tak w matematyce nie może być chaosu. Wszystko musi być uporządkowane. Wyznaczając sobie czas na naukę. Planujmy to mądrze i z rozwagą. Wybierzmy najlepszy czas w ciągu dnia, przygotujmy sobie odpowiednie miejsce do pracy i zapewnijmy sobie absolutną ciszę lub muzykę, która pozwoli nam pracować w skupieniu.

Mam nadzieję, że wskazówki okażą się pomocne i pomogą Wam w opanowaniu tej trudnej dziedziny nauki, jaką jest matematyka.

3 myśli na temat “Jak zostać matematykiem?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: