How to improve your English? Czyli jak zbudować solidne podstawy językowe.


W dzisiejszych czasach niemal całkowicie zdominowanych przez anglojęzyczne środki masowego przekazu, jesteśmy niemal bombardowani przez wszechobecny język angielski, który stał się niemal koniecznością przy rekrutacji do pracy, w podróżach, w komunikacji czy choćby w programowaniu, i w wielu jeszcze innych niewspomnianych tu źródłach.

Czy jednak dostatecznie zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ważny jest ten język w naszym życiu? Czy poświęcamy na niego wystarczająco dużo czasu? Czy umiemy sobie dobrze zaplanować naukę? I co powinno nas motywować do nauki języka?

Swoją przygodę z językiem angielskim zaczęłam w wieku 10 lat i trwa to nieprzerwanie, aż do dnia dzisiejszego. Mój poziom biegłości językowej oscyluje na poziomie B2, co oznacza bezproblemową komunikację w języku obcym, a czytanie, słuchanie i oglądanie materiałów anglojęzycznych nie sprawia mi najmniejszych problemów. Jednak obecnie znajduję się w tak zwanej strefie komfortu i trudno mi z niej wyjść, aby osiągnąć wyższy poziom. Na moją edukację złożył się cały system edukacyjny, począwszy od szkoły podstawowej, gimnazjum, technikum, aż po studia. Na wszystkich tych poziomach edukacji rozwijałam swój język poprzez dodatkowe kursy językowe w kraju i za granicą, a także przez aktywne korzystanie z dobrodziejstw książek i Internetu.

Dziś spróbujemy się przyjrzeć, w jaki sposób kształtować w sobie dobre nawyki językowe i jak rozwijać znajomość języka angielskiego, co oczywiście nie wyklucza stosowania tych wskazówek w innych językach obcych.

POZNAJ SWOJE WHY

Powziąwszy myśl o nauce języka obcego, powinniśmy zastanowić się dlaczego właściwie chcemy się tego języka nauczyć. Czy to do pracy? Czy w podróż? Czy w celu uzyskania certyfikatu językowego? Bowiem takie określenie swojego why pomoże nam w dostosowaniu do siebie planu nauki i zawężeniu obszaru językowego, w którym chcemy się rozwijać. Pomoże nam to także, w zmotywowaniu siebie do pracy nad własnymi umiejętnościami językowymi.

NIE BÓJ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW JĘZYKOWYCH

Przy próbie tworzenia języka, czyli w pisaniu i mówieniu, nie bójmy się popełniać błędów. Na błędach się człowiek uczy, jak to mówi przysłowie, i rzeczywiście tak jest, bo nie przejmując się błędami osiągamy pewien flow, pewną płynność językową, którą potem kształtujemy w dalszej edukacji. Dlatego też nie dajmy sobie wmówić, że kaleczymy język, że to nie dla nas, że inni są lepsi. Najlepszym bowiem porównaniem jesteś TY sam z dnia poprzedniego.

OTACZAJ SIĘ JĘZYKIEM

Aby uczyć się efektywnie języka nie wystarczy zapisać się na kurs językowy, czy też przerobić cały podręcznik z danego poziomu językowego. Należy włożyć trochę zaangażowania. Mam tu na myśli otaczanie się językiem. W domu, w szkole czy w pracy. Istnieje tyle źródeł do nauki języka, że każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Książki, filmy, podcasty, gazety stanowią kopalnię nieocenionej wiedzy w odkrywaniu języka. A przełączenie mediów społecznościowych na język angielski z pewnością sprawi, że zaczniesz eksplorować nowe treści i pogłębiać słownictwo. Nieocenione jest także zmienienie języka w komputerze czy w komórce. Niby taka mała zmiana, a pozwala otoczyć się językiem w naturalny sposób. Spytasz, a co z pisaniem i mówieniem? Załóż bloga lub YouTuba w języku angielskim, prowadź własny dziennik lub znajdź osobę do wspólnej rozmowy przez Skype.

To wszystko pozwoli Ci na solidne ukształtowanie stałych i trwałych nawyków językowych, które będą trwać. A Wy macie swoje sprawdzone sposoby na naukę języka obcego? Dajcie znać w komentarzach.

A tymczasem życzę powodzenia w odkrywaniu i poszerzaniu swoich zdolności językowych.

7 myśli na temat “How to improve your English? Czyli jak zbudować solidne podstawy językowe.

Dodaj własny

  1. Głównie chodzi o to aby CODZIENNIE słuchać i czytać w tym języku, którego się uczymy. Jak najczęściej rozmawiać i się nie bać. Zatem native speakerzy i znajomi za granicą mile widziani. A co do kwestii why to, jest to oczywista oczywistość, że jeśli ktoś chce podnieść swoją wartość na rynku pracy czy pewność siebie podczas podróży to powinien się uczyć języków obcych. Osobiście znam dwa języki obce na dwóch różnych poziomach, których znajomość ciągle podnoszę a podstaw kolejnych dwóch się uczę. Czy warto? Polecam każdemu naukę przynajmniej dwóch symultanicznie. Jednego z zachodu a drugiego ze wschodu.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Najważniejsze informacje od A do Z ! Podeślę mojej przyjaciółce, która chce się nauczyć, ale z jakiegoś powodu ma opory 😉
    Pracowałem w Anglii i załatwiałem kwestie stricte instytucyjne wszystkim, Rumunom, Polakom, Słowakom, Czechom ;D przeszło przez 2 lata… To zadziwiające jak wiele osób porywa się z motyką na słońce, z odwagą, natomiast mija kilka miesięcy i sami już mówią po Angielsku. To tak jakby nasza podświadomość się dostosowywała do otoczenia !

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: